Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?

Taryfa G12/G12W + instalacja fotowoltaiczna

Przedstawiam kalkulator energii elektrycznej dla taryf dwustrefowych z zainstalowaną instalacją fotowoltaiczną.

Kalkulator został wykonany dla Libre Ofice oraz MS Excel, należy mieć też na uwadze że jest to pierwsza wersja kalkulatora i mogą pojawić się błędy których nie przewidziałem.

Kalkulator powstał dla osób które korzystały z taryfy dwustrefowej G12 lub G12W i zainstalowały panele fotowoltaiczne.

Kalkulator jest bardzo przydatny gdy zainstalowana moc paneli fotowoltaicznych może nie pokrywać całej energii elektrycznej pobieranej przez gospodarstwo domowe.

Składa się on z 40 punktów które postaram się jasno wytłumaczyć i objaśnić.

1. Wyprodukowana energia elektryczna odczyt poprzedni

W punkcie pierwszym podajemy wyprodukowaną energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną w odczycie poprzednim, jeżeli jest to pierwszy odczyt to wpisujemy tutaj 0 (zero) końcówka kWh zostanie sama dodana po wciśnięciu klawisza ENTER.

2. Aktualny stan wyprodukowanej energii

Jest to aktualny stan wyprodukowanej energii, w większości przypadków jeżeli inwerter / falownik jest połączony z siecią lokalną i internetem odczyt ten można zrobić zdalnie.

3. Pobrana energia elektryczna poprzedni odczyt STREFA I

W punkcie tym wpisujemy poprzedni odczyt STREFY I (droższej kod OBIS 1.8.1 lub 181) z licznika, jeżeli jest to pierwszy odczyt pamiętajmy o tym że nie wpisujemy tutaj 0. Licznik musi być poddany homologacji dlatego przy pierwszym odczycie będzie to kilka kilowatogodzin które zostały przepuszczone przez licznik w celu wykonania, sprawdzenia i homologacji. Nie zapłacimy oczywiście za te kilowatogodziny gdyż podczas wymiany licznika spisujemy odpowiedni protokół.

4. Pobrana energia elektryczna poprzedni odczyt STREFA II

W punkcie tym wpisujemy poprzedni odczyt STREFY II (tańszej kod OBIS 1.8.2 lub 182) z licznika, jeżeli jest to pierwszy odczyt pamiętajmy o tym że nie wpisujemy tutaj 0.

Licznik musi być poddany homologacji dlatego przy pierwszym odczycie będzie to kilka kilowatogodzin które zostały przepuszczone przez licznik w celu wykonania, sprawdzenia i homologacji. Nie zapłacimy oczywiście za te kilowatogodziny gdyż podczas wymiany licznika spisujemy odpowiedni protokół.

5. Pobrana energia elektryczna aktualny odczyt STREFA I

W tym punkcie wpisujemy aktualny stan licznika STREFA I (droższa), na liczniku TAURON,a wyświetla się on przy kodzie OBIS 1.8.1, kod może być wyświetlany bez kropek czyli 181 .

6. Pobrana energia elektryczna stan aktualny STREFA II

W tym punkcie wpisujemy aktualny stan licznika STREFA II (droższa), na liczniku TAURON,a wyświetla się on przy kodzie OBIS 1.8.2, kod może być wyświetlany bez kropek czyli 182 .

7. Oddana energia elektryczna poprzedni odczyt STREFA I

W tym punkcie wpisujemy poprzedni odczyt oddanej energii w STREFA I (kod OIIS 2.8.1 lub 281), jeżeli jest to pierwszy odczyt nie wpisujemy tutaj 0. Pisałem już o tym wcześniej licznik przeszedł homologację która ma za zadanie sprawdzić czy prawidłowo mierzy oddaną energię, dlatego zapewne jest nabite kilka kilowatogodzin. Oczywiście nie dostaniemy tych kilku kilowatogodzin do odebrania w gratisie, zostanie to zapisane w protokole podczas wymiany licznika.

8. Oddana energia elektryczna poprzedni odczyt STREFA II

W tym punkcie wpisujemy poprzedni odczyt oddanej energii w STREFA II (kod OIIS 2.8.2 lub 282), jeżeli jest to pierwszy odczyt nie wpisujemy tutaj 0. Pisałem już o tym wcześniej licznik przeszedł homologację która ma za zadanie sprawdzić czy prawidłowo mierzy oddaną energię, dlatego zapewne jest nabite kilka kilowatogodzin. Oczywiście nie dostaniemy tych kilku kilowatogodzin do odebrania w gratisie, zostanie to zapisane w protokole podczas wymiany licznika.

9. Oddana energia elektryczna aktualny odczyt STREFA I

W tym punkcie np. po miesiącu wpisujemy aktualny odczyt STREFA I (kod OBIS 2.8.1 lub 281) oddanej energii do sieci.

10. Oddana energia elektryczna aktualny odczyt STREFA II

W tym punkcie np. po miesiącu wpisujemy aktualny odczyt STREFA II (kod OBIS 2.8.2 lub 282) oddanej energii do sieci.

11. Energia do odebrania z poprzedniego okresu

W punkcie tym podajemy ilość energii elektrycznej do odebrania z poprzedniego okresu rozliczeniowego, jeżeli poprzednio także korzystałeś z tego kalkulatora ilość ta znajduje się w pozycji 24, dla kalkulatora ze strefą G11 to pozycja 13.

Proporcje zużycia w % i energia do odebrania rozłożona proporcjonalnie do zużycia

Pomiędzy punktami 11 i 12 jest tabelka z wyżej wymienionym tytułem, tabelka przekazuje nam dwie ważne informacje.

Po pierwsze procentowo określa nam ile zużywamy energii elektrycznej w każdej ze stref, dzięki temu wiemy czy zużycie w tańszych godzinach jest większe, równe a może mniejsze od strefy droższej.

Druga sprawa to rozdzielenie energii którą mamy odebrać, jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% energii zużytej problemu nie ma.

Jeżeli natomiast energia pobrana jest większa niż oddana sprzedawca nadmiar energii rozdziela proporcjonalnie, nie jest to 50 na 50% czy najpierw odejmuje od strefy droższej po prostu zachowuje proporcje dlatego są takie obliczenia potrzebne do uzyskania odpowiednich danych.

12. Zużycie energii elektrycznej STREFA I

W punkcie tym nic nie wypełniamy, pojawia nam się informacja ile kWh zużyliśmy w strefie I czyli droższej, jest to różnica punktu 5 i 3.

13.Zużycie energii elektrycznej STREFA II

W punkcie tym nic nie wypełniamy, pojawia nam się informacja ile kWh zużyliśmy w strefie II czyli tańszej, jest to różnica punktu 6 i 4.

14. Całkowite zużycie energii elektrycznej STREFA I + II

Jest to nic innego jak suma punktów 12 i 13 czyli całkowita ilość zużytej energii elektrycznej bez energii zużytej na bieżąco z instalacji fotowoltaicznej.

15. Oddana energia elektryczna aktualny odczyt STREFA I

W punkcie tym podano ilość energii oddanej do sieci w strefie I, liczba ta nie uwzględnia współczynnik, jest to faktyczna oddana energia do sieci.

16. Oddana energia elektryczna aktualny odczyt STREFA II

W punkcie tym podano ilość energii oddanej do sieci w strefie II, liczba ta nie uwzględnia współczynnik, jest to faktyczna oddana energia do sieci.

17. Całkowita oddana energia elektryczna STREFA I + II

Jest to suma całkowicie oddanej energii elektrycznej do sieci bez uwzględnienia współczynnika, pamiętajmy o tym że nie jest to całkowita energia wyprodukowana przez układ fotowoltaiczny, jest to tylko nadmiar energii którego nie zużyliśmy na bieżąco.

18. Całkowita wyprodukowana energia przez instalację PV

Punkt ten pokazuje nam całą energię elektryczną jaką w danym okresie wyprodukowały panele, wielkość ta nie może być mniejsza od ilości energii w punkcie 17

19. Zużycie bieżące z instalacji PV

Punkt ten pokazuje ile kWh zużyliśmy na bieżąco poza licznikiem, czyli wtedy gdy świeciło słońce i panele produkowały prąd. Suma tego punktu z punktem 17 powinna dać ten sam wynik co w punkcie 18.

20. Faktyczna oddana energia do sieci

Patrz opis punktu 17

21. Energia do odebrania z sieci po uwzględnieniu współczynnika 0,8

Jest to faktyczna energia którą możesz pobrać z sieci, jest punkt 20 pomnożony przez 0,8 i dodana do tego wartość z punktu 11

22. Energia pobrana z sieci STREFA I + II

Patrz punkt 14

23. Energia do zapłacenia po odjęciu energii do odebrania od STREFY I i STREFY II

W punkcie tym mamy dwie wartości podane w kWh, określają one czy wykorzystaliśmy więcej czy mniej energii elektrycznej. Jeżeli brakło nam energii elektrycznej to musimy zapłacić za energię którą pobraliśmy od sprzedawcy. W przypadku gdy energii nam wystarczyło to pojawią się ilości zerowe, gdy nam braknie to zostaną wyświetlone wartości ile energii nam brakło.

24. Energia do odebrania w następnym okresie rozliczeniowym

W tym punkcie pojawi się nadmiar energii elektrycznej który przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy, wartość tą w kolejnym rozliczeniu wpisujemy w punkt 11. Może się tak zdarzyć że zarówno w punkcie 23 i 24 wyskoczą wartości 0, oznacza to że bilans energii wyprodukowanej i zużytej wyszedł na zero

25. Energia przekazana sprzedawcy zgodnie z ustawą OZE

Oczywiście nie ma nic za darmo, za to że oddajesz energię do sieci i przetrzymujesz ją tam musisz oddać sprzedawcy 20% wprowadzonej energii do sieci i dlatego współczynnik 08, firmy lub osoby które mają instalację fotowoltaiczną powyżej 10 kW muszą oddać sprzedawcy 30% i współczynnik wynosi 0,7. Wartość ta pokazuje w kWh ile dajesz sprzedawcy w zamian za przetrzymanie nadmiaru energii elektrycznej.

26. Energia elektryczna dzień (czynna szczytowa) STREFA I

Przez kolejne 10 punktów czeka nas wypełnianie, z pomocą przyjdzie strona tauron.pl. Następnie z górnego menu wybieramy (Prąd) --> (Taryfa sprzedawcy), jeżeli na stronie jesteśmy pierwszy raz musimy podać rejon, miejsce poboru energii, klikamy na sprawdź. Na kolejnej stronie widnieją wszystkie ceny które nas interesują, w pierwszej kolejności podajemy cenę netto jednej kWh w strefie droższej, na dzień 16 grudzień 2019 wynosi ona 0,3220gr netto.

27. Energia elektryczna noc (czynna pozaszczytowa) STREFA II

W tym punkcie podajemy cenę 1 kWh w strefie tańszej, w punkcie 26 podałem jak to zrobić, na dzień 16 grudzień 2019 wynosi ona 0,1556gr netto.

28. Opłaty dystrybucyjne dzień (szczytowa) STREFA I

Opłata ta to nic innego jak koszt dostarczenia 1 kWh w droższej strefie, informację o tej opłacie znajdziemy na wyżej wymienionej stronie lub w dokumencie Wyciąg z Taryfy dla energii elektrycznej TAURON Dystrybucja S.A. na rok 2019 który jest zaraz przed wyborem cennika taryfy.

Należy mieć też na uwadze że ceny na stronie różnią się pomiędzy zamieszczonym dokumentem, na stronie cena dystrybucji składa się ze (składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa + opłata kogeneracyjna), natomiast w dokumencie podany jest tylko (składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa), nie zawiera on opłaty kogeneracyjnej, przy czym w dokumencie należy samemu dodać w/w składniki.

Osobiście polecam korzystanie w tym przypadku z cennika na stronie internetowej, jeżeli wprowadzisz ceny dystrybucji ze strony WWW, pamiętaj o tym że w punkcie 30 wprowadzamy 0 (zero).

29. Opłaty dystrybucyjne noc (pozaszczytowa) STREFA II

Opłata ta to nic innego jak koszt dostarczenia 1 kWh w tańszej strefie, informację o tej opłacie znajdziemy na wyżej wymienionej stronie lub w dokumencie Wyciąg z Taryfy dla energii elektrycznej TAURON Dystrybucja S.A. na rok 2019 który jest zaraz przed wyborem cennika taryfy.

Należy mieć też na uwadze że ceny na stronie różnią się pomiędzy zamieszczonym dokumentem, na stronie cena dystrybucji składa się ze (składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa + opłata kogeneracyjna), natomiast w dokumencie podany jest tylko (składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa), nie zawiera on opłaty kogeneracyjnej, przy czym w dokumencie należy samemu dodać w/w składniki.

Osobiście polecam korzystanie w tym przypadku z cennika na stronie internetowej, jeżeli wprowadzisz ceny dystrybucji ze strony WWW, pamiętaj o tym że w punkcie 30 wprowadzamy 0 (zero).

30. Opłata kogeneracyjna całodobowa

W przypadku gdy korzystasz z cennika na stronie internetowej w kalkulatorze należy wprowadzić zero (0), natomiast gdy korzystasz z dokumentu Wyciąg z Taryfy dla energii elektrycznej TAURON Dystrybucja S.A. na rok 2022 należy podać 0,00406gr. Opłatę kogeneracyjna ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki i na 2019 rok opłata ta wynosi 4,06 za MWh czyli 0,00406gr za kWh.

31 i 31a. Opłata OZE (Odnawialne Źródła Energii)

We wszystkich grupach taryfowych wprowadza się stawkę opłaty OZE w wysokości 0,90 zł/MWh, wskazanej w art. 185 ustawy o OZE. Oznacza to że za jedną kilowatogodzinę zapłacą Państwo 0,0009 gr., cena ta ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki w cenniku TAURON jest ona na samym dole.

W taryfie G12 i G12W została ona podzielona na dwie składowe (31 i 31a), opłata szczytowa i pozaszczytowa. Po otrzymaniu faktury okazało się że mimo instalacji PV prąd pobrany z sieci wpływa na wysokość tej opłaty. Czyli mimo tego że jest to prąd wcześniej wyprodukowany i oddany do sieci, to mimo oddania 20% wyprodukowanego prądu naliczana jest także opłata OZE za to że korzystamy z prądu z sieci.

Mimo tego że w taryfie G12 i G12W została podzielona ona na dwie składowe, to we wszystkich taryfach opłata ta zostanie zawsze taka sama i wyniesie 0,0009 gr. za kWh.

wysokość opołat oze, wysokość opłat oze w 2022, wysokość stawki opłaty oze na dany rok kalendarzowy

32a. Opłata mocowa (stawki netto)

Opłata mocowa została wprowadzona w roku 2021 i jest naliczana biorąc zużycie z roku poprzedniego. Niestety nie znam osób w domach jednorodzinnych które w ciągu roku zużywają mniej niż 2800 kWh, zużycie można zmniejszyć instalując fotowoltaikę, po instalacji fotowoltaiki opłata ta zostanie obniżona dopiero za rok.

stawki opłaty mocowej

32. Opłata dystrybucyjna stała

W cenniku opłata ta zsumowana jest razem z opłatą przejściową, jednak w bardzo łatwy sposób znajdziemy ją w dokumencie Wyciąg z Taryfy dla energii elektrycznej TAURON Dystrybucja S.A. Opłata ta uzależniona jest od posiadanej grupy taryfowej oraz od ilości faz dostarczanych do miejsca poboru prądu, oraz od miejsca poboru prądu choć nie różni się to zbytnio.

33. Opłata przejściowa

Opłata przejściowa niby nie jest uzależniona od ilości pobranej energii a jednak jest ona w ten sposób naliczana. Jest to opłata uzależniona od całkowitej pobranej energii zgodnie z poniższą tabelką, na początku roku opłata ta może być niższa a z czasem sumowania całej energii od stycznia jest ona podwyższana. Aktualnie nie są to sumy astronomiczne i maksymalnie wynosi ona 33 gr. miesięcznie.

34. Opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa uzależniona jest czasu z jaką częstotliwością się rozliczamy ze sprzedawcą energii, w tauronie możemy rozliczać się w okresie miesięcznym, dwumiesięcznym, półrocznym i rocznym. Czym dłuższy okres rozliczeniowy tym abonament niższy, przy okresie półrocznym i rocznym za prąd płacimy co miesiąc stawkę prognozowaną, dopiero po rozliczeniu albo mamy nadpłatę lub niedopłatę.

35. Sprzedaż energii i Dystrybucja energii

W punkcie tym podajemy aktualną stawkę VAT za usługi dystrybucji i sprzedaż energii, wynosi ona 23% i nie zapowiada się aby została zmieniona.

36. Energia odebrana + zużyta na bieżąco

W punkcie tym jest podawana całkowita zużyta energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym, nie jest tutaj wykazany nadmiar tylko tyle ile faktycznie zostało zużyte.

37, 38, 39 i 40

W punktach tych wyszczególnione są sumy oszczędności jakie przynoszą panele fotowoltaiczne oraz ile wyniósł by rachunek gdybyśmy tej instalacji nie posiadali.


Oszczędny dom
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?
Jak oszczędzać energię elektryczną

strzałka do góry