Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?

Kalkulator ENERGA dla taryf G12, G12W i G12R

ENERGA to dostawca prądu bardziej popularny na północy, oraz w środkowej części kraju. Przedstawiony poniżej kalkulator pomoże Państwu obliczyć rachunek za zużytą energię elektryczną. Zaznaczam że obliczenia nie mogą być podstawą do reklamacja ani jakimkolwiek dowodem w sprawie. Należy też mieć na uwadze że w zależności od miejsca poboru energii ceny mogą być inne, a sam rachunek może zawierać dodatkowe pozycje o których nie wiemy. Nasz kalkulator powstał na bazie ogólnodostępnych danych pochodzących z oficjalnej strony dostawcy ENERGA.

Taryfy G12, G12W oraz G12R zostały podzielone na dwie strefy, dzienną nazywaną też szczytową oraz nocną nazywaną też poza szczytową. Dla strefy G12 oraz G12W w strefa dzienna oraz strefa nocna jest w takich samych godzinach, jedynie taryfa G12R ma inne godziny strefy nocnej i dziennej. Poza podziałem na strefy, jest też inna opłata dla każdej taryfy za 1kWh w każdej strefie. Taryfa G12 to taryfa dwu strefowa, taryfa G12R to także taryfa dwustrefowa z tym że czasy strefy nocnej i dziennej są w innych godzinach, natomiast taryfa G12W to taryfa dwustrefowa z tym że do strefy tańszej nocnej zalicza się wszystkie weekendy oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

Oczywiście zamieszczamy kalkulator w dwóch wersjach, dla pakietu MS OFFICE oraz LIBRE OFFICE. Zaznaczam jednak że kalkulator został wykonany w pakiecie LIBRE OFFICE a dla MS OFFICE został on prze-konwertowany, dlatego też nie odpowiadam za jego działanie dla pakietu MS OFFICE.



1. Energia elektryczna strefowa dzienna / szczytowa

W punkcie tym wypełniamy koszt 1 kWh w strefie dziennej lub szczytowej, aby znaleźć cenę należy przejść na stronę ENERGA a następnie z górnego menu wymieramy (Informacje i dokumenty) i klikamy na cennik.

Przechodzimy niżej do kolumny opisanej Cennik / taryfy, otwieramy zakładkę Taryfa ENERGA-OBRÓT SA dla energii elektrycznej dla Odbiorców z grupy taryfowej G obowiązująca od (data).

W dziale tym można pobrać cenniki bieżący oraz dwa lata wstecz, po otwarciu dokumentu PDF na stronie drugiej znajdziemy ceny netto i brutto, nas interesuje cena netto gdyż kalkulator sam oblicza kwotę z podatkiem zostawiamy dokument otwarty gdyż podane ceny są także dla strefy nocnej / poza szczytowej.



2. Energia elektryczna strefowa nocna / poza szczytowa

W tej pozycji podajemy koszt 1 kWh w strefie nocnej / poza szczytowej, cena znajduje się w dokumencie o którym mowa w punkcie 1, przypominam że wpisujemy cenę netto.

3. Opłaty dystrybucyjne strefa dzienna / szczytowa

Opłata ta określa koszt dostarczenia 1 kWh w strefie dziennej / szczytowej. Aby znaleźć cennik dystrybucji energii dla taryfy G12, G12W czy G12R należy wejść na stronę ENERGA a następnie z górnego menu wymieramy (Informacje i dokumenty) i klikamy na cennik.

Następnie przechodzimy niżej do kolumny opisanej Cennik / taryfy, i klikamy na Taryfy Operatorów Systemów dystrybucji oraz wybieramy Taryfa ENERGA-OPERATOR SA. Prawdopodobnie otworzy się nam nowa strona z której pobieramy dokument z aktualnym cennikiem dystrybucji energii elektrycznej. Na stronie 30 tego dokumentu znajdziemy interesujące nas taryfy, wpisujemy cenę netto, znajdziemy także tutaj ceny dla strefy nocnej / poza szczytowej.

UWAGA !!!
W niektórych przypadkach cena dystrybucyjna na fakturze może być rozbita na opłatę zmienną jakościową i opłatę zmienną sieciową, suma tych opłat da koszt dystrybucji.



4. Opłaty dystrybucyjne nocna / poza szczytowa

Opłata ta określa koszt dostarczenia 1 kWh w strefie nocnej / poza szczytowej, cennik można znaleźć w dokumencie o którym mowa w punkcie 3. Oczywiście podajemy cenę netto gdyż kalkulator sam obliczy kwotę z podatkiem czyli brutto.

UWAGA !!!
W niektórych przypadkach cena dystrybucyjna na fakturze może być rozbita na opłatę zmienną jakościową i opłatę zmienną sieciową, suma tych opłat da koszt dystrybucji.



5. Opłata OZE całodobowa (Odnawialne Źródła Energii)

Opłata OZE czyli Odnawialne Źródła Energii jest ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki i na rok 2018 wynosi 0 zł.

6. Opłata sieciowa stała

Odzwierciedla ponoszone przez operatora systemu dystrybucyjnego koszty utrzymania urządzeń energetycznych. Jej wysokość zależy od rodzaju układu pomiarowego zainstalowanego u klienta (jednofazowego lub trójfazowego); Koszt tej opłaty znajduje się w dokumencie o którym mowa w punkcie 3, na stronie 30 w punkcie 9.2 znajduje się tabela dla wszystkich grup taryfowych opłaty sieciowej stałej.

7. Opłata przejściowa

Opłata przejściowa uzależniona jest od rocznego zużycia energii, na początku roku opłata ta jest niższa a później rośnie. Podzielona jest na trzy zakresy zużycia, do 500kWh, od 500 do 1200kWh oraz powyżej 1200kWh. Dlatego pierwsze dwa a czasami trzy miesiące mogą zawierać opłatę do 500kWh i rachunek będzie niższy. Stawki opłaty przejściowej można znaleźć w dokumencie o którym mowa w punkcie 3, na stronie 29 w punkcie 9.1 Tabele stawek opłaty przejściowej i jakościowej.

8.Opłata abonamentowa

Opłata ta jest uzależniona od częstotliwości odczytów oraz od typu licznika, możemy rozliczać się co 1 lub dwa miesiące a odczyt może być zdalny lub manualny. Koszty opłaty abonamentowej znajdziemy w dokumencie o którym piszę w punkcie 3, na stronie 28 w punkcie 8. abela stawek opłaty abonamentowej dla poszczególnych grup taryfowych i okresów. rozliczeniowych.

9. Stawka VAT

Stawka VAT to podatek który zależy od naszych rządzących, aktualnie wynosi on 23%. Jednak Państwu i aktualnemu rządowi życzę aby obniżyli te stawki :-) .


Oszczędny dom
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?
Jak oszczędzać energię elektryczną

Projekt wykonanie i administracyjna strony WWW Eliasz Piotr

strzałka do góry