Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?

Taryfa G11 - TAURON - Kalkulator

kalkulator, kalkulator elektroniczny, długopis, notatnik, kartka w kratkę, zeszyt w kratkę W pierwszej kolejności przedstawiam kalkulator taryfy G11 w TAURON'ie. Jest to taryfa jednostrefowa, czyli w dzień czy w nocy w weekend czy w tygodniu, za prąd zapłacimy tyle samo.

Mój kalkulator wykonany jest w arkuszu kalkulacyjnym Libre Office Calc, zamieszczam także wersję dla komercyjnego Excela, jednak nie daję gwarancji właściwego działania.

Ze względu na to że ceny za kWh i dystrybucję podawane są do czwartego miejsca po przecinku a później zaokrąglane do dwóch miejsc, błąd mojego kalkulatora może wynosić +- 10gr. Dodatkowo na rachunku mogą znaleźć się inne pozycje w zależności od miejsca poboru prądu.

Kalkulator TAURON G11

     logo libre office calc logo excel

Jak korzystać z kalkulatora rachunku za prąd ?

Rachunek za prąd składa się głównie z ceny za 1kWh, dystrybucje oraz inne opłaty których znaczenie wyjaśnimy i pokażemy gdzie je znaleźć na stronie sprzedawcy prądu.

W pierwszej kolejności przedstawiamy kalkulator dla Klientów taurona w taryfie G11, jednak tak jak pisałem wcześniej pozycje na rachunku mogą się różnić w zależności od miejsca dostarczania / poboru energii elektrycznej.

Po pobraniu kalkulatora z naszej strony i otwarciu go w Libre Office Calc, ukaże nam się tabelka. Wypełniamy tylko pola zielone, po lewej stronie znajdują się numer którymi będę się posługiwał podczas tłumaczenia i wyjaśniania.



1. Energia elektryczna czynna całodobowa

W tej pozycji mamy do wypełnienia cenę netto za jedną kWh (kilowatogodzina) oraz ile prądu zostało zużyte. Jeżeli chodzi o zużycie to sprawa jest prosta, odejmujemy poprzedni odczyt od aktualnego stanu i wyjdzie nam ilość zużytej energii.

Aby dowiedzieć się jaka jest cena za jedną kilowatogodzinę w taryfie G11 w naszym regionie sposoby są dwa, pierwszy to telefon na infolinię i zapytanie o cenę netto.

W drugim przypadku klikamy po prostu na nasz link Taryfa sprzedawcy.

Pojawi się okienko w które należy wpisać kod pocztowy miejscowości do której ma być dostarczany prąd, klikamy OK i zostaniemy przekierowani na stronę z aktualnymi taryfami. Nas interesuje taryfa G11, klikamy na wybraną taryfę i ukaże nam się dokładny cennik.

W taryfie G11 na dzień 9 luty 2021 jedna kilowatogodzina kosztuje 0,3036 gr netto dla mojej miejscowości, tą wartość netto wpisujemy do naszego kalkulatora. Pozostajemy na naszej stronie z cenami taryfy G11 gdyż tam znajdziemy ceny netto dystrybucji, abonamentu itp.

2. Opłata dystr. zm. całodobowa

Opłata ta to nic innego jak koszt dostarczenia jednej kilowatogodziny do naszego domu, tak jak w poprzedniej sytuacji możemy wykonać telefon lub wykonać poniższą instrukcję.

Wchodzimy na stronę TAURON, następnie z menu górnego wybieramy Prąd i Taryfa sprzedawcy.

Pojawi się okienko w które należy wpisać kod pocztowy miejscowości do której ma być dostarczany prąd, klikamy OK i zostaniemy przekierowani na stronę z aktualnymi taryfami. Nas interesuje taryfa G11, klikamy na wybraną taryfę i ukaże nam się dokładny cennik.

Pozycja Opłaty zmienne (składnik zmienny stawki sieciowej + stawka jakościowa), jest to stawka dystrybucyjna, na dzień 7 luty 2020 dla mojego regionu wynosi 0,1931 gr netto i tą wartość wpisujemy do naszego kalkulatora.

UWAGA: Może się zdarzyć tak że opłata dystrybucyjna na rachunku zostanie podzielona na pozycję opłata jakościowa i składnik zmienny stawki sieciowej.

Należy pamiętać że jeżeli w kalkulatorze podajemy cenę ze strony WWW, pamiętajmy o tym że wliczona jest tam opłata OZE i opłata kogeneracyjna. Więc w takim przypadku w punkcie 3 oraz 4 podajemy 0 zł gdyż ta cena jest wliczona w cenniku do ceny dystrybucji.

opłaty zmienne tauron, opłata oze, opłata kogeneracyjna

3. Opłata kogeneracyjna całodobowa

We wszystkich grupach taryfowych wprowadza się stawkę opłaty kogeneracyjnej w wysokości 0,00 zł/MWh. Informację o opłacie kogeneracyjnej można znaleźć oczywiście w dokumencie PDF, Wyciąg z taryfy TURON Dystrybucja

4. Opłata OZE całodobowa

We wszystkich grupach taryfowych wprowadza się stawkę opłaty OZE w wysokości 2,20 zł/MWh, wskazanej w art. 185 ustawy o OZE. Oznacza to że za jedną kilowatogodzinę zapłacą Państwo 0,0022 gr., cena ta ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki w cenniku TAURON jest ona na samym dole.

4a. Opłata mocowa (stawki netto)

Opłata mocowa została wprowadzona w tym roku (2021) i jest naliczana biorąc zużycie z roku poprzedniego. Niestety nie znam osób w domach jednorodzinnych które w ciągu roku zużywają mniej niż 2800 kWh, zużycie można zmniejszyć instalując fotowoltaikę, po instalacji fotowoltaiki opłata ta zostanie obniżona dopiero za rok.

stawki opłaty mocowej

5. Opłata dystrybucyjna stała

Opłata ta uzależniona jest od ilości dostarczanych faz oraz regionu do którego dostarczany jest prąd. Aby znaleźć opłatę dystrybucyjną stałą, sięgamy do wcześniej wspominanego dokumentu Wyciąg z taryfy TURON Dystrybucja i w dokumencie znajdziemy trzy tabele. Każda tabela odpowiada odpowiedniemu regionowi wyszczególnione są one nad tabelą. W tabeli po lewej stronie znajdziemy taryfy i zgodnie z taryfą sprawdzamy opłatę dla układu jedno bądź trójfazowego.

Poniżej przykładowa tabela z wyciągu z taryfy TAURON Dystrybucja, proszę pamiętać że jest to tylko przykład i zrzut ekranu który ma na celu wyjaśnienie gdzie szukać opłaty Dystrybucyjnej stałej.

tabela stawek opłat tauron dystrybucja

6. Opłata przejściowa

Opłata przejściowa uzależniona jest od ilości rocznego zużycia energii, poniżej 500kWh, powyżej 500kWh ale poniżej 1200kWh oraz powyżej 1200kWh. Tak jak pisałem, na początku roku kwoty te mogą być niższe z uwagi na mniejszy roczny pobór. Cenę netto opłaty przejściowej można uzyskać pobierając dokument Wyciąg z taryfy TURON Dystrybucja znajduje się on na samym dole cennika.

stawki opłaty przejściowej tauron

7. Opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa uzależniona jest od cyklu rozliczania się za energię elektryczną, w tauronie możemy rozliczać się w cyklu 1-miesięcznym, 2-miesięcznym, 6-miesięcznym oraz rocznym.

W przypadku dwóch ostatnich rozliczeń za prąd będziemy płacili co miesiąc, jednak będą to wartości prognozowane a rachunek dostaniemy po pół roku lub co roku i wtedy będziemy mieli nadpłatę lub niedopłatę za prąd.

Oczywiście czym rzadszy cykl wybierzemy tym mniejszy abonament zapłacimy, w przypadku cyklu miesięcznego abonament roczny wyniesie 5,95 zł brutto za każdy miesiąc a rozliczając się co roku 0,49 gr brutto za każdy miesiąc, poniżej przykładowa tabela z dokumentu TAURON Dystrybucja, podane kwoty są kwotami netto.

stawki opłaty abonamentowej tauron

Co ile miesięcy mnożyć pozycję 5, 6 i 7 ?

Wyżej wymienione pozycje należy pomnożyć nie przez okres rozliczeniowy lecz okres za który wystawiono fakturę. Załóżmy że odczyt był 1 stycznia a wybrany okres rozliczeniowy jest co dwa miesiące. Faktycznie kolejny odczyt powinniśmy podać 28 lub 29 lutego. Jeżeli jednak podamy go w marcu to opłaty z punktów 4, 5 i 6 mnożymy razy 3. Podając kolejny odczyt ostatniego dnia kwietnia opłatę abonamentową mnożymy razy 1, gdyż abonament za marzec zapłaciliśmy w miesiącu poprzednim.

8. Podatki

Aktualnie stawka VAT za energię elektryczną i dystrybucję wynosi 23%, jednak może doczekamy się niższej stawki czego Państwu i aktualnemu Rządowi życzę.

W moim przypadku kalkulator pomylił się tylko o 1 grosz, zapewne dlatego bo ceny podawane są do czwartego i piątego miejsca po przecinku a później zaokrąglane.


Oszczędny dom
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?
Jak oszczędzać energię elektryczną

Projekt wykonanie i administracyjna strony Piotr Eliasz

strzałka do góry