Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?
Z taryfą G13 spotkałem się tylko w TAURON,ie, może jest dostępna u innych sprzedawców ale ja nie zauważyłem. Więcej na temat taryfy G13 możecie przeczytać TUTAJ, jak widać jest to taryfa z trzema strefami z czego dwie zależne są od pory roku lato i zima.
W związku z tym że naocznie nie widziałem rachunku / faktury za taryfę G13, w kalkulatorze użyłem nazw z cennika TAURON, tak aby wszystko było jasne i w miarę zrozumiałe. Oczywiście przygotowałem dwie wersje, kalkulator dla Libre Office oraz dla EXCELA, jednak należy pamiętać że wersja dla EXCEL'a to plik konwertowany w Libre Office dlatego nie odpowiadam za jego działanie.
Pamiętaj też że we wszystkich kalkulatorach umieszczonych na tej stronie podajemy cenę netto, dopiero na koniec rachunku doliczany jest podatek VAT.
Pierwszy punkt to cena kWh energii dostarczonej do Twojego gospodarstwa w godzinach od 7 rano do 13:00. Jest to energia która nie jest zależna od pory roku, czy lato czy zima zapłacisz tyle samo.
Aby znaleźć koszt 1 kWh wchodzimy na stronę TAURON następnie z górnego menu wybieramy PRĄD i po rozwinięciu klikamy na Taryfa sprzedawcy. Jeżeli wchodzimy na stronę pierwszy raz to wyskoczy okno w którym należy wpisać miejscowość lub kod pocztowy, cena jest uzależniona od strefy do której dostarczany jest prąd, może się też okazać że w Państwa strefie nie jest dostępna taryfa G13.
Na tej stronie znajdziemy także ceny dla punktów 2, 3, 4, 5, i 6 w moim kalkulatorze.
W punkcie drugim podajemy cenę netto dostarczenia 1 kWh do gospodarstwa domowego od godziny 7 rano do 13.
Aby znaleźć koszt dystrybucji 1 kWh wchodzimy na stronę TAURON następnie z górnego menu wybieramy PRĄD i po rozwinięciu klikamy na Taryfa sprzedawcy. Jeżeli wchodzimy na stronę pierwszy raz to wyskoczy okno w którym należy wpisać miejscowość lub kod pocztowy, cena jest uzależniona od strefy do której dostarczany jest prąd, może się też okazać że w Państwa strefie nie jest dostępna taryfa G13.
W punkcie tym podajemy cenę netto 1 kWh w szczycie popołudniowym, który trwa od 19 do 22 w lecie i od 16 do 21 w zimie. W szczycie popołudniowym jest najdroższa energia, to prawie 80gr razem z dystrybucją. Cena 1 kWh w szczycie popołudniowym znajduje się w cenniku (patrz punkt 1.)
Opłata ta to nic innego jak koszt dostarczenia 1 kWh w szczycie popołudniowym, koszt znajdziemy w cenniku o którym mowa w punkcie 2.
W pozostałych godzinach jest najtańszy prąd,w lecie to od 13 do 19 oraz od 22 do 7 rano, natomiast w zimie tych najtańszych godzin jest troszkę mniej bo od 13 do 16 oraz od 21 do 7 rano. Oczywiście aby znaleźć koszt 1 kWh w tej strefie wystarczy zastosować się do punktu 1.
Opłata ta to koszt dostarczenia 1 kWh w pozostałych godzinach o których piszę w punkcie 5, cenę można znaleźć w cenniku o którym piszę w punkcie 2.
Opłata ta jest ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki, obecnie na rok 2018 oraz 2019 wynosi ona 0 zł i 00 gr. Opłata ta jest ustalana raz do roku przez URE na cały nadchodzący rok.
Opłata ta uzależniona jest od ilości faz które są dostarczane do naszego gospodarstwa, mamy do wyboru układ jedno fazowy lub trzy fazowy. Aby znaleźć koszt opłaty dystrybucyjnej stałej wchodzimy na stronę TAURON, z menu górnego wybieramy Prąd i klikamy na Taryfa sprzedawcy. Następnie na stronie otwieramy lub pobieramy dokument Wyciąg z Taryfy TAURON Dystrybucja.
W dokumencie tym w punkcie 8 znajdziemy aktualną cenę opłaty dystrybucyjnej stałej w zależności od ilości faz i grupy taryfowej. Nie zamykamy dokumentu, gdyż znajdziemy tam też koszt opłaty przejściowej.
Opłata ta w prawdzie jest opłatą stałą jednak tylko pozornie, uzależniona jest od rocznego zużycia faktycznego energii. Opłata ta podzielona jest na trzy zakresy, zużycie do 500 kWh, zużycie od 500 do 1200 kWh oraz zużycie powyżej 1200 kWh.
Jeżeli np w styczniu i lutym zużyłeś mniej niż 500 kWh koszt będzie najniższy, następnie przechodzisz do kolejnego zakresu i tak dalej.
Koszty opłaty przejściowej znajdziemy w dokumencie o którym piszę w punkcie 8.
Opłata abonamentowa uzależniona jest od cykli rozliczeń za energię, w tauronie można rozliczać się co 1, 2, 6 lub co 12 miesięcy. U niektórych sprzedawców prądu opłata ta uzależniona jest także od faktury, papierowa lub elektroniczna.
Cenę abonamentu można znaleźć w cenniku taurona o którym piszę w punkcie 1.
Oszczędny dom
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?
Jak oszczędzać energię elektryczną
Projekt wykonanie i administracyjna strony WWW Eliasz Piotr