Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?

Opłata mocowa czemu ma służyć ?

Spotkałem się z takimi informacjami że opłata mocowa jest pobierana aby nasze gospodarstwo miało cały czas prąd, czyli uchroni nas to przed czasowymi odłączeniami i brakiem prądu. Niestety tak nie jest, zawsze dostawa prądu może być przerwana czy to przez planowane wyłączenia, awarie czy związane z prawami natury, zerwane linie czy uderzenie pioruna itp.

Krótko mówiąc opłata mocowa nie uchroni cię przed brakiem prądu w twoim domu, jest to zdolność elektrowni do dostarczania odpowiedniej mocy do twojego domu. Mówiąc prościej gdy sąsiad włączy spawarkę czy większą ilość urządzeń elektrycznych, opłata ta daje gwarancję że ty też będziesz mógł spawać a trzeciemu sąsiadowi nie będzie przygasało światło.

Drugim powodem jest wsparcie dla stabilnych wytwórców energii a takimi wytwórcami są elektrownie węglowe czy wodne, w nocy fotowoltaika nie produkuje prądu a gdy nie ma wiatru farmy wiatrowe także prądu nie produkują więc OZE jest niestabilne do wytwarzania energii.

Czy fotowoltaika redukuje opłatę mocową ?

I tak i nie, gdyż oddana nadwyżka a później odbierana jest liczona jako pobrana z sieci. Czyli jeżeli w poprzednim roku pobrałeś z sieci ponad 2800 kWh i wszystko to było energią odebraną zgodnie z OZE to twoja opłata mocowa na fakturze wniesie 10,48 netto czyli pobrałeś rocznie więcej niż 2800 kWh.

Jednym sposobem na obniżenie opłaty mocowej jest zużywanie prądu na bieżąco (gdy świeci słońce) lub magazynowanie jej we własnych akumulatorach a później zużywanie na własne potrzeby poza licznikiem dostawcy energii.

W artykule Czy prąd w 2021 zdrożeje ? napisałem że opłata mocowa będzie naliczana tak jak opłata przejściowa, niestety Ja i osoba na infolinij się myliła, pewnie dlatego bo nie była odpowiednio poinformowani a Ja dzwoniłem w styczniu.

Jak naliczana jest opłata mocowa ?

Przykładem będą dwa gospodarstwa domowe, pierwsze z nich bez fotowoltaiki (A), natomiast drugie z fotowoltaiką (B). Załóżmy iż oba gospodarstwa pobrały z sieci dystrybutora 4000 kWh w roku poprzednim, jednak gospodarstwo (B) 3800 kWh odebrało a tylko 200 kWh dokupiło w obu przypadkach gospodarstwa zapłacą stawkę mocową 10,48 netto miesięcznie gdyż z sieci pobrały więcej niż 2800 kWh.

Jak widać zarówno gospodarstwo (A) jak i (B) zapłaci taką samą stawkę mimo że gospodarstwo (B) ma fotowoltaikę. Powyższy przykład przedstawia gospodarstwo (B) które praktycznie cały wyprodukowany prąd oddaje do sieci dystrybutora. Jednak gdy gospodarstwo (B) zwiększy swoją auto-konsumpcję i tylko w roku pobierze przykładowo 2000 kWh a pozostałe 2000 kWh będzie auto-konsumpcją wtedy opłata mocowa będzie wynosić 7,47 netto czyli pobór z sieci nie przekroczy 2800 kWh.












Opłata mocowa

Do 500 kWh powyżej 500kWh ale do 1200 kWh Powyżej 1200 kWh ale do 2800 kWh Powyżej 2800 kWh

netto brutto netto brutto netto brutto netto brutto

1,87 zł 2,10 zł 4,48 4,71 7,47 7,7 10,48 10,71











Oszczędny dom

Projekt wykonanie i administracyjna strony Piotr Eliasz

strzałka do góry