Jak oszczędzać energię elektryczną ?
Jak zmniejszyć rachunki za prąd ?

Jak czytać rachunek za prąd, taryfa G11, G12 i G12W

Gdy zobaczyłem rachunek za prąd to nie zdziwiła mnie cena, a raczej ilość punktów na fakturze która nie była jasna a wręcz magiczna. Generalnie nie interesowały mnie pozycje na fakturze czy też rachunku za prąd, zawsze mnożyłem ilość zużytej energii elektrycznej przez średnią cenę jednego kilowata i wychodził mi koszt do zapłaty. oczywiście przewidywany.

Jednak gdy postanowiłem wykonać kalkulator energii elektrycznej musiałem poznać wszystkie punkty rachunku które mają wpływ na końcową wielkość do zapłaty. Większość jak nie wszystkie punkty znajdziemy także na fakturach za prąd innych operatorów, może być inna nazwa u innych operatorów.

1. Energia elektryczna czynna całodobowa (tylko taryfa G11)

Pierwszy punkt na naszym rachunku za prąd jest tylko dla posiadaczy taryfy G11, czyli jednostrefowej jak sama nazwa wskazuje całodobowej. Znajdziemy też w tym punkcie datę poprzedniego oraz aktualnego odczytu różnica tych dwóch odczytów daje nam aktualne zużycie energii elektrycznej na dzień odczytu.

Aby znaleźć cenę jednej kilowatogodziny w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wybieramy w górnym menu Prąd i klikamy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu gdyż cena zależy także od miejsca poboru.

Aktualnie mamy dostępne cztery taryfy G11, G12, G12W oraz G13, nas interesuje taryfa G11 (Dom wygodny), po kliknięciu na wybraną taryfę otworzy się cennik z podaną ceną netto i brutto, jeżeli wypełniasz nasz kalkulator energii elektrycznej będzie nas interesowała cena netto.

2. Opłata dystrybucyjna zmienna całodobowa (tylko taryfa G11)

Jest to koszt dostarczenia jednej kilowatogodziny do domu, na fakturze może być rozbity na dwie pozycje (Składnik zmienny stawki sieciowej) oraz (Stawka jakościowa całodobowa). Jeżeli opłata dystrybucyjna widnieje w dwóch pozycjach to suma da nam koszt dystrybucji jednej kWh.

Aby znaleźć cenę dystrybucji jednej kilowatogodziny w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wchodzimy w górnym menu na Prąd i wybieramy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu gdyż cena zależy także od miejsca poboru. W pozycji opłaty zmienne widnieje koszt netto oraz brutto dystrybucji prądu do naszego domu.

1a. Energia elektryczna czynna szczytowa (tylko taryfy G12, G12W)

1b. Energia elektryczna czynna pozaszczytowa (tylko taryfy G12, G12W)

Zamiast słowa szczytowa może być użyte słowo dzienna a zamiast słowa pozaszczytowa nocna, jednak chodzi o tą samą energię. Pozycje te określają cenę jednej kilowatogodziny w szczycie, czyli można powiedzieć że jest to w dzień oraz poza szczytem czyli w nocy.

Jeżeli korzystasz z naszego kalkulatora energii elektrycznej, należy podać ceny netto 1 kWh.

Aby znaleźć cenę jednej kilowatogodziny w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wchodzimy w górnym menu na Prąd i wybieramy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu gdyż cena zależy także od miejsca poboru. Wybieramy taryfę dwustrefową która nas interesuje G12 lub G12W.

2a. Opłata dystrybucyjna zmienna szczytowa (tylko taryfy G12 i G12W)

2b. Opłata dystrybucyjna zmienna pozaszczytowa (tylko taryfa G12 i G12W)

Pozycje te określają koszt dystrybucji (dostarczenia) energii elektrycznej w okresie szczytowym czyli w dzień oraz poza szczytem czyli w nocy.

Aby znaleźć cenę dystrybucji kilowatogodziny w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wchodzimy w górnym menu na Prąd i wybieramy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu gdyż cena zależy także od miejsca poboru.

Wybieramy taryfę dwustrefową która nas interesuje G12 lub G12W. UWAGA: Koszty te mogą być rozbite tak samo jak w przypadku taryfy G11, czyli zrobi nam się cztery punkty na fakturze gdyż będą dwie opłaty (Składnik zmienny stawki sieciowej szczytowa / pozaszczytowa) oraz dwie opłaty jakościowe szczytowa i pozaszczytowa.

3. Opłata OZE całodobowa (wszystkie grupy taryfowe)

Opłata OZE czyli odnawialne źródła energii ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki i na rok 2018 wynosi ona 0 zł 00 gr.

4. Opłata dystrybucyjna stała (wszystkie grupy taryfowe)

Opłata ta nie jest uzależniona od zużytej energii elektrycznej, wysokość zależy od dwóch czynników. Po pierwsze ilości faz do jakiej jesteśmy podpięci, do wyboru mamy układ jedno fazowy lub trzy fazowy, oraz wybraną grupę taryfową. Aby znaleźć opłatę dystrybucyjną stałą w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wchodzimy w górnym menu na Prąd i wybieramy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu. Poniżej znajduje się dokument wyciąg z taryfy TAURON Dystrybucja, jest to dokument w formacie PDF który należy pobrać i otworzyć. Nas interesuje tabelka w punkcie 8, należy też zwrócić uwagę że stawki te uzależnione są od punktu poboru prądu. Nie zamykamy tego dokumentu gdyż będzie nam on potrzebny do następnego punktu rachunku za prąd.

5. Opłata przejściowa

Opłata przejściowa wprawdzie nie zalicza się do opłat uzależnionych od pobranej energii tylko jest opłatą stałą, jednak roczne zużycie energii ma wpływ na wysokość tej opłaty, jej wysokość reguluje Urząd Regulacji Energetyki. Opłatę przejściową dzielimy na trzy zakresy, do 500kWh, od 500 do 1200 kWh oraz powyżej 1200kWh. Dlatego opłata ta może być niższa podczas pierwszych miesięcy rozliczeniowych a następnie rośnie wraz ze wzrostem zużycia energii. Opłata przejściowa zawarta jest w dokumencie o którym piszę wyżej.

6. Opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa to nic innego jak koszty poniesione przez dostawcę energii związane z obsługą Klienta, takie jak odczyty czy wystawianie rachunków. Opłata ta uzależniona jest przede wszystkim od cyklów co jaki czas rozliczamy się z dostawcą energii. U niektórych sprzedawców na wysokość tej opłaty ma także rodzaj wybranego rachunku, droższy papierowy lub tańsza e-faktura. Aby znaleźć koszty aopłaty abonamentowej w przypadku TAURON,a, wchodzimy na stronę www.tauron.pl/dla-domu, następnie wchodzimy w górnym menu na Prąd i wybieramy Taryfa sprzedawcy. Po przejściu na stronę z taryfą sprzedawcy w przypadku braku lokalizacji wyskoczy okienko w którym należy podać kod pocztowy lub nazwę miejscowości poboru prądu, na stronie w tabelce podana jest opłata abonamentowa w zależności od cyklu rozliczania. Opłata abonamentowa znajduje się także w dokumencie o którym mowa w punkcie 4.

Podsumowanie

Mam nadzieję że artykuł ten dość dokładnie wyjaśnia tajemnice rachunku za prąd w taryfach G11, G12 oraz G12W. Oczywiście mogło dojść do błędów w opisie, za co przepraszam i czekam na informacje na FACEBOOK'u.


Oszczędny dom

Projekt wykonanie i administracyjna strony WWW Eliasz Piotr

strzałka do góry